Vajinismusun Terapisi

 

-Vajinismus sorunu psikolojik bir problem olmakla birlikte diğer cinsel terapilerde olduğu gibi tıbbi bir sorun olup olmadığını ayırt etmek üzere danışanların kadın doğum uzmanına gitmesi önerilmektedir.

-Daha sonra kliniğe gelen danışanlarda herhangi bir patalojik durum olup olmadığını test etmek kişilik için testleri veya çeşitli envanterler uygulanabilir. Bu testler ve tanı yöntemleri danışanın durumuna göre değişir.

-En çok kullanılan terapi yöntemi bilişsel - davranışçı yöntemdir. Bu yöntemde kişinin ve partnerinin düşünce, duygu ve davranış örüntüleri üzerine çalışılır.

-Eğer, kişinin altında yatan başka sorunları varsa bilinçaltı terapileri ile çalışılmaktadır. Eğer bir travma varsa EMDR veya diğer bilinçaltı terapilerde uygulanabilmektedir.

-Kendini tanıma, anatomiyi öğrenme, videolarla destekleme, mitleri konuşma, her seans sonu ödevlerin olması, temel nefes egzersizi ile kasma-gevşeme teknikleri, erotik masaj uygulamaları vs. gibi birçok çalışma terapinin içeriklerindendir.

-Her ödevi yaptıktan sonra danışan diğer seansa gelir ve adım adım cinsel ilişkiye yönelik adımlar atılır.

- Ödevler hemen penis vajina ilişkisi ile başlamaz. Yavaş yavaş tedavinin sonuna doğru penis vajina ilişkisi gerçekleşir. 

-Terapiye danışanların çift olarak gelmesi önerilir ve daha anlamlıdır ancak partneri gelemiyorsa tek olarakta seansa gelmeleri bu sıkıntının çözümünde önemli bi adımdır.

-Eşler çok önemlidir. Eş de aslında vajinismus sorunu yaşamaktadır. Eşle birlikte terapiye gelen çiftlerde  genelde yaklaşık olarak %90-95 olumlu sonuç görülür.

-Genellikle vajinismus sorununun kişilerin kendi aralarında kalması önerilir. Aile üyelerine yayılan sorun, kişide ekstra baskı ve kaygı yaratır. Bu da hem tedaviyi hem de vajinismus sorununu olumsuz etkiler.

-Terapi genellikle 6-12 seans arası sürmektedir ancak şehir dışından gelen danışanlar ve bazı özel durumlar için 2-3 günde sonuçlanabilecek yoğunlaştırılmış terapiler yapılabilir.

-Vajinismus çözülebilen bir sorundur.

-Tedaviyi ertelemeyin. Erteledikçe bu sorun büyüyen ve daha da kısır döngü halini alan bir sorun haline gelir. Vajinismusun basit orta ve ağır dereceleri olduğundan buna dikkat etmeniz önerilir.

 

Psikolog M. Berk KARAOĞLU

Aile Danışmanı - Cinsel Terapist

 

 


Geri
Eskişehir Web Tasarım