Vajinismus Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Vajinismusun oluşmasında birçok faktör vardır. Bunlardan çoğu da toplum tarafından doğru kabul edilen ancak doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış yanlışlardır. Bu yanlışlar cinsel problemin oluşmasına ya da var olan problemin daha da büyümesine sebep olabilir.

Özellikle, çocukluk döneminde çocuğa cinsellikle ilgili anlatılan hikayeler, çocuğun yetiştirilme tarzı, çocuklukta yaşanan travmalar vajinismusun başlıca sebeplerindendir.

Vajinismusla ilgili en yaygın doğru bilinen yanlışlar şunlardır:

  1. İlk cinsel ilişkide kadının canı çok yanar, çok ağrılı olur ve oluk oluk kan akar gibi ilk gece hikayeleri.

Toplumda kişiler arasında kulaktan kulağa dolaşan mitler, abartılı hikayeler kişide korku ve kaygıya sebep olur. Oysa cinsellik keyif verici bir olaydır. Normal bir ilişkide ağrı ve acı olmaz.

2. Benim vajinam diğerlerinkinden daha dar.

Vajinismusu kabul etmek istemeyen kadınların kendilerini inandırdıkları bir yanlıştır bu. Çünkü vajina doğum esnasında 12 santimetreye kadar genişleyebilen bir organdır.

3. Bu sorun sadece ben de var ve hiç geçmeyecek düşüncesi.

Vajinismus tedavisi ve çözümü olan bir problemdir. Tedavilerde başarı oranı çok yüksektir. Vajinismusu olan kadınlar diğer kadınlar gibi genital açıdan sağlıklıdır ve ilişkiye girebilecektir.

4. Vajinismus kendiliğinden geçer diyerek ertelemek

Vajinismusu bugün geçer yarın geçer bu ay olmadı bidahaki ay olur diyerek ertelemek size ve evliliğinize zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Psikolojik destek alarak vajinismutan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

5. Vajinismusu olan kadınlar cinsel olarak isteksizdir.

Bunun aksine vajinismusu olan kadınlar cinsel olarak isteklidir. Ancak cinsel birleşme yaşayamadıkça umut ve motivasyonlarını kaybedip partnerlerinden kaçınmaya başlarlar.

 

Psikolog M. Berk Karaoğlu

İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

 


Geri
Eskişehir Web Tasarım