Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Problemi Nedir?

ERKEKTE CİNSEL İSTEKSİZLİK PROBLEMİ NEDİR?

Erkeklerde cinsel isteksizlik genel olarak az görüldüğü düşünülen ama aslında çok sık görülen bir cinsel problemdir. Erkeklerde cinsel isteksizliği birincil ve ikincil olarak sınıflandırabiliriz. Yani bakmamız gereken nokta, bu durumun uzun süredir mi yaşandığı yoksa partneri olduktan sonra mı ortaya çıktığı yönünde olmalıdır. Bunun sebebi, ayrılan noktayı görmemiz gerektiğidir. Böyle bir durumda partneri ile mi çalışmamız gerekiyor, kişinin eskiye dayanan bilinçaltı anılarını mı yoksa soruna dair bilişsel süreçleri mi ele almamız gerektiğine karar vermemiz gerekebilir.

Erkekte cinsel isteksizliği erkeğin partnerine karşı herhangi bir cinsel istek duymaması ya da duymasına rağmen eyleme geçmemesi şeklinde tanımlayabiliriz.

 

ERKEKLERDE GÖRÜLEN CİNSEL İSTEKSİZLİK PROBLEMİNDE ÇİFTLER HANGİ SÜREÇLERDEN GEÇERLER?

Cinsellik, özellikle evlilik için vazgeçilmez bir unsurdur, bir nevi evliliğin yapı taşıdır. Cinsellik zannedildiğinden de önemli bir olgudur. Hem duyguları dışa vurmamızı, hem de fizyolojik ve psikolojik sağlığımızı önemli ölçüde etkileyen bir unsurdur. Bu sebeple herhangi bir cinsel isteksizlik yaşandığında çiftler yarım, eksik kalabilmektedirler. Buradaki cinsel isteksizlik ve cinsel sorundan kastımız illa ki birleşememe olmak zorunda değil, genel olarak yaklaşamama olarak da ele alınabilir veya cinsel birleşmenin dışındaki şeylerinde olmaması noktasında ele alınmaktadır. Bu noktada, cinsel isteksizliği olan bir erkeğin partneri kendi kendine negatif düşünceler üretebilir.

Bu düşüncelerden bazıları şunlardır; “ben beğenilmiyorum”, “ben arzulanmıyorum”, “ben tercih mi ediliyorum?”, “ben aldatılıyor muyum?”, “ben kadınsı değil miyim?” gibi negatif düşüncelerdir. Kadının kendi kendine geliştirdiği bu olumsuz düşünceler, doğası itibari ile hem duygusal, hem sosyal, hem de cinsel bir geri çekilme yaşamasına sebep olabilir. Bu durumun evlilik birliğini, çift ilişkisini, çift doyumunu, cinsel doyumları etkilemesi söz konusudur. O yüzden cinsel isteksizlik çiftler arasında sanıldığından çok daha büyük sorunlara sebep olmaktadır.

 

ERKEKTE CİNSEL İSTEKSİZLİK PROBLEMİNDE NASIL BİR TERAPİ SÜRECİ OLMAKTADIR?

Erkeklerde cinsel isteksizlik sorununu sadece cinsel terapi ile yani davranışçı teknikler ile çözüme kavuşturmak tam anlamıyla yetmeyebilir. Çünkü erkeklerde cinsel isteksizlik evrimsel yapılarının etkisinin dışında erkeğin kişilik yapısı, partnerin kişilik yapısı, çift uyumu ve genel ailesel (kayınvalide, kayınpeder, görümce, elti gibi) problemlerinde ele alınarak, kısıtlanmışlıkların ve engellenmişliklerin hissedilebilmesi ile ortaya çıkabilen olumsuz bir cinsel problem olabilmektedir.

Bu sorun ile bize gelecek kişilere öncelikle tedavi yolları uygulamaktan ziyade, kişiyi ve partnerini tanımamız gerekir. Partneri(kadın) gelmeyen çiftlerde erkeğin tek başına gelmesi uygun olmaktadır.  Kişilik testleri ve detaylı klinik, gözlem ve görüşmelerimiz ile isteksizlik yaşayan kişileri değerlendiriyoruz. Sonuçlara göre, bireye uygun belli bir terapi sürecine giriyoruz.

Bu nokta da bizi güçlendiren, yani danışmanlık merkezimizde en çok üzerinde durulan terapi tekniği EMDR(Eye movement desensitization and reprocessing) olmaktadır. EMDR terapisi ile erkeklerdeki cinselliğe dair olumsuz düşünceleri, yaşamış oldukları ilk cinsel deneyimi ve cinsel mitlerini Çünkü erkeğin cinselliğe dair olumsuz düşüncelerini, ilk yaşamış olduğu cinsel deneyimi, cinsel mitleri(yanlış, abartılmış, efsaneleşmiş düşünceleri) en iyi şekilde ele alabiliyoruz. Eğer davranışçı tekniklere uyumlu bir yapı ve çift ilişkisi var ise cinsel terapi ile de bu durumun çözüme kavuşması mümkündür.

 

Psikolog M. Berk Karaoğlu

İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

 


Geri
Eskişehir Web Tasarım