Erkeklerde Cinsel İsteksizlik ve Cinsel Terapi

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedir?

            Toplumda erkeklerin  cinselliğe her zaman hazır olduklarının sanılması bir cinsel mittir ve sanılanın aksine erkekte cinsel isteksizlik çok yaygın görülmektedir. Özellikle içe dönük veya aksine narsist karakterdeki erkeklerde bu tarz problemler cinselliğe çok anlam yüklenildiği için gelişebilmektedir. Bu anlam yüklemeler özellikle evlenildiğinde, monoton bir hayat sürüldüğünde, veya uzun süreli sıkıcı bir ilişki içinde heyecan ve şehvetin gitmesi ile beraber isteksizliğe dönebilmektedir, bu da karşıdaki partner (kadın) için çok rahatsız edici olabilmektedir.

            Cinsel isteksizliğin temellerine bakıldığında kişilik ve aile temelleri, psikodinamikler olsa da bunun dışında en temel neden evlendiği veya beraber olduğu kişiyi incitmeme duygusu ve ona şehvet değil, şefkat duygusunun ağır basmasıdır. Oysaki, sevgi ve ilişki demek şehvet ve şefkatin dengelendiği zamanlardan oluşmaktadır. Bunun dışında, sadece erkeğin değil kadının da yapısı önemlidir. Sürekli domine edici, erkeğin duygularını dışarıya vurmasına engel olan ve cinsellikte sürekli ister ve performans bekler pozisyonda olması da erkeği cinsel isteksizliğe iten nedenlerin arasında başlarda yer almaktadır.

            Diğer bir yandan, erkeğin psikodinamik anlamda annesinin dominant bir yapıda olup olmadığı özellikle sorgulanması gereken bir durumdur. Ebeveynlerin tüm karakteristik özellikleri araştırılmalıdır. Genellikle cinsel isteksizlik eğer tıbbi nedenlerin dışındaysa (organik değilse), bu durum psikoterapi ile çözüme kavuşması daha anlamlı olacaktır.

            Cinsel işlev bozuklukları genel olarak 4 ayrı kategoride değerlendirilebilir.

  • Primer ( Daha çok ergenlik döneminde başlangıç gösteren, cinselliğin bastırıldığı katı ve tutucu toplumlarda görülebilmektedir.)
  • Sekonder ( Sonradan görülmektedir, problem erkeğin cinsel partneri ile arasındaki sosyal veya cinsel ilişki problemlerinden dolayı olabilir, Primer nedenlere göre daha kolay çözüme kavuşturulabilir.)
  • Genel ( Genel olaylar )
  • Durumsal ( Durumsal olaylar)

olarak kategorize edilebilmektedir.

Diğer yandan fiziksel ve psikolojik nedenler de cinsel isteksizlik sorununda başlıca rol oynar.

  • Fiziksel-Organik Nedenler (hormonal denge,diyabet, kronik alkol kullanımı, sigara ve madde bağımlılığı,vb.)
  • Psikolojik Nedenler(evlilik sorunları, aldatma/aldatılma, depresyon, kronik stres, anksiyete, benlik saygısının azalması, katı din kuralları, çocukluk çağlarında yaşanan cinsel travmalar, vb.)

           

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik ve Psikolojik Destek

            Cinsel isteksizliğin çözümü veya terapisi çok kolay olmamakla birlikte cinsel terapiler çözüm için oldukça fayda gösterebilmektedir. Primer-Sekonder ve Durumsal- Genel olarak bakılmalıdır, özellikle Primer (birincil) durumlarda, eskiden yaşanan veya bilinçdışından gelen davranışlar olduğu gözlemlendiğinde bilinçdışı terapi metotları ile (EMDR veya hipnoz) çalışılabilir eğer Sekonder (ikincil) durumlarda, erkeğin eşi ile ilgili problemlerden kaynaklanıyor ve ilişkideki çatışmalardan kaynaklandığı tespit edilirse,  bilişsel terapi süreci veya çift terapi süreci ve özellikle cinsel terapi önerilmektedir.

 

 Uzman Klinik Psikolog M. Berk KARAOĞLU

 Aile Danışmanı


Geri
Eskişehir Web Tasarım