Cinsel İsteksizlik

 

Cinsel İsteksizlik

Cinsel birleşmeye, cinsel düşüncelere ve fantezilere, cinsel ilişkiyi başlatmaya karşı olan isteksizliğe cinsel isteksizlik denir. Cinselliğe karşı azalan ilgi cinsel birleşmenin azalmasıyla sonuçlanabilir. Bu da küçük problemlerden boşanamaya kadar sürebilen bir noktaya gelebilir. Cinsel isteksizlik hem kadında hem erkekte ortaya çıkan bir problemdir ve sadece yetişkinlikte değil ergenlikte de başlayabilir.

Cinsel isteksizliğin nedenleri şunlar olabilir;

 1. Stresli yaşantı
 2. Geçmişteki olumsuz cinsel deneyim
 3. Hormonal sorunlar
 4. Performans beklentisi
 5. Evlilikteki çatışmalar
 6. Bazı ilaçların kullanımı
 7. Özgüven problemleri
 8. Aldatma
 9. Çocuklukta yaşanan fiziksel/cinsel istismar

cinsel isteksizliğe sebep olabilen faktörlerden bazılarıdır. Kadın ve erkeklerde cinsel isteksizliği ayrı bir şekilde ele alacak olursak, kadınların cinsellik sırasında ağrı-acı hissetmesi, toplum tarafından yaratılan cinsellik algısı, menopoz ve hamilelik gibi durumlar isteksizliğin nedenleri olarak sayılabilir. Şimdi de erkekte cinsel isteksizliği detaylı bir şekilde inceleyelim.

Erkekte Cinsel İsteksizlik Nedenleri

 1. Erkeğin sertleşeme problemi yaşayacağını düşünmesi
 2. Performans kaygısı
 3. Ya çok iyi performans gösteririm ya da hiç cinsel ilişkiye girmem düşüncesi (narsistik ve borderline kişiliklerde)
 4. Dominant annew
 5. Partnerini ebeveyn modeline sokma (annesi gibi görme, bu durumda şehvet dengesi şaşabilir)
 6. Öncelikleri haz ve eğlence yerine işi olan
 7. Kadının sürekli cinsel ilişkiyi talep eden taraf olması ve erkeğin bu durumda kendini yetersiz hissetmesi
 8. Toplum tarafından erkeğin cinsel ilişkiye daha fazla istekli olduğu düşüncesi
 9. Gizli eşcinsellik

Gibi durumlar erkekte görülen cinsel isteksizliklerin nedeni olabilir.

Erkekte Cinsel İsteksizlik Probleminde Psikoterapi

Psikoterapi sürecinde hem bireysel terapi hem de çift terapisi uygulanabilir. Her iki yöntem kullanılabilse bile çift terapisi bu problem için daha etkili bir yöntem olabilir. Çünkü isteksizlik sonucu azalan cinsel ilişki karşı taraftaki bireyi de etkilemektedir. Cinsel isteksizliğin sebebi eşlerin ilişki yapısındaki bir problemse bu soruna odaklanılabilir ve çözüm yolu aranabilir.

Cinsel isteksizlikte sıkça kullanılabilen bir diğer yöntem ise cinsel terapide BDT’dir. BDT ile kişideki olumsuz duygu, düşünce ve davranışlara odaklanır ve kaygı yaratan faktörün azaltılması hedeflenir. Yani bilişsel yeniden yapılandırma yapılır. BDT ile partnerlerin arasındaki iletişimi güçlendirilebilir, psikoeğitim verilebilir ve davranışsal teknikler içeren ev ödevleri verilebilir. Sonuç olarak cinsel terapi süreçlerinde, cinsellikle ile ilgili bilişler ele alınır ve davranışçı kısmında cinsellikle ilgili egzersizler çiftlere verilir. Amaç ise çiftlerin cinsellik içeren davranışlarını pekiştirmektir.

Ayrıca kişide  travmatik örüntü veya kişilik problemleri varsa EMDR kullanılabilir.

Bütün bu psikoterapi yöntemlerini kullanılması için cinsel isteksizlik probleminin biyolojik değil psikolojik kökenli olması gereklidir.

 

M.Berk KARAOĞLU

Uzman Klinik Psikolog-Aile Danışmanı

 


Geri
Eskişehir Web Tasarım