Vajinismus Nedir?

Vajinismus

Vajinismus bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus, vajinaya giriş esnasında zorluk yaşanması, kişinin istemsiz olarak kasılmalar yaşamasıdır. Bu durumda genellikle cinsel birliktelik gerçekleşemez, kişinin yaşadığı istemsiz kasılmalar cinsel birlikteliğe engel olur. Kişi bedeninde ağrılar, kasılmalar ve titremeler yaşayabilir. Eğer zorlama olursa kişide belirgin bir ağrı veya acı olabilir. Kişi cinsel hayatını normal olarak yaşarken bu durum herhangi bir olay veya travma sonrasında gelişebilir veya kişi yaşadığı ilk cinsel deneyimden itibaren bu sorunu yaşıyor olabilir.

Vajinismusu olan kişiler genellikle bazı yanlış inançlara sahiptirler bunlara örnek olarak cinsel ilişkilerin çok ağrılı olacağı inancı, eğer kişinin ilk cinsel ilişkisiyse çok kanama olacağı ve acı çekeceği düşüncelerini verebiliriz. Ayrıca cinselliğin bir tabu olması, konuşulmaması, kültürel dayatmalar da bu durumda etkili olabilmektedir.  

Cinsel terapi vajinismus için oldukça etkili bir yöntemdir. Cinsel terapinin vajinismusun tedavisinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Vajinismus, cinsel işlev bozuklukları arasında ilerlemenin en hızlı ve etkili olarak görüldüğü alandır. Diğer cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi vajinismusta da terapi sürecine cinsel bir psikoeğitim verilerek başlanır. Kişiler gerekli anatomik bilgileri alırlar. Sonrasında kişinin yanlış inançları ve düşünceleri çalışılmaktadır. İlerleyen seanslarda kişiye çeşitli bireysel egzersizler verilerek terapi sürecinde ilerleme ve iyileşme sağlanır.

Cinsel terapiye başlamadan önce kişi ilgili uzman hekime gidip gerekli genital muayeneleri olarak durumun tıbbi bir sorun olmadığını kesinleştirmelidir. Vajinismus büyük bir oranla tıbbı bir sorundan ziyade psikolojik/psikiyatrik bir problemdir. Fakat genellikle bu sorunu yaşayan kişiler kendilerinde tıbbı bir sorun veya engelin olduğunu düşünürler. Vajinaya girişin bir dokudan veya vajinanın darlığından dolayı engellendiğini düşünmektedirler.

Kişiler cinsel terapiye çift olarak birlikte gelmelidirler. Ödev sorumluluklarını bilmeleri terapinin ilerleyebilmesi için önemlidir. Yapabilecekleri ödevler kişilere basamak basamak verilmektedir. Yani kişilere yapmakta zorlanacakları ödevler bir anda verilmez, periyodik olarak arttırılır. Erojen bölgeler incelenmekte ve danışanlara bu alanlarla ilgili hem davranışsal hem bilişsel birçok ödev verilmektedir.

Terapide hem davranışçı hem bilişsel birçok konu çalışılır, aynı zamanda kişilerin çift ilişkisine de odaklanılır. Bu noktada eşin de yaklaşımı da çok önemlidir. Eşi üstünde baskı kuran “hadi zorla kendini, şımarıksın” gibi ithamlarda bulunan partnerler süreci daha da zorlaştırmaktadırlar. Partnerine güvenen ve istek duyan kadın, partneriyle birlikte geldiği ve terapiye devam ettikleri sürece ve bu süreçte birbirlerine baskı kurmadıkları, gereken ödevleri yaptıkları sürece  bu problemin çözüm oranı da artacaktır.

 

M. Berk Karaoğlu

Uzman Klinik Psikolog- Aile Danışmanı- Cinsel Terapist

Özel Berk Karaoğlu Aile Danışma Merkezi


Geri
Eskişehir Web Tasarım