Cinsel İsteksizlik

Erkekte Cinsel İsteksizlik

Erkekte cinsel isteksizlik cinsel etkinlik için isteğin çok az olması veya hiç olmaması, cinsel içerikli düşüncelerin veya cinsel arzuların çok az olması/olmaması gibi durumlarla belirti göstermektedir.

Erkekler performans kaygısı nedeniyle de cinsel isteksizlik yaşıyor olabilirler. Partnerimi tatmin etmeliyim, çok iyi olmalıyım gibi düşünceler kişide kaygı yaratabilir ve kişi bu sebeple cinsel isteksizlik yaşıyor olabilir. Bu tarz düşüncelerin toplumda yaygın olması kişilerde bir baskı yaratmaktadır. Kişide erken boşalma olabilir, kişi bu sebeple yine bir performans kaygısı yaşıyor olabilir bunun sonucu olarak da kişi cinsel isteksizlik yaşıyor olabilir.

Erkeğin ailesiyle olan ilişkisi, anneyle iç içe geçme durumları da erkeğin cinsel isteksizlik yaşamasında etkilidir. Erkeğin partneriyle olan ilişkisi ve aradaki dinamikler, partnerin dominant bir yapıda olması erkeğin cinsel isteksizlik yaşamasını etkileyebilir.

Nasıl çalışılabilir?

Cinsel terapiye çift olarak başlanması ve devam edilmesi sürece olumlu katkı sağlamaktadır. Daha sonra kişilerin durumuna göre çift terapisi veya bireysel psikoterapiyle devam edilebilir. Davranışçı ödevler verilerek, travmayla ilişkili olan durumlarda EMDR ile müdahale yapılarak cinsel isteksizlik durumu çalışılmaktadır. Terapi sürecinin ilerleyebilmesi için kişilerin düzenli ve istekli olarak sürece devam etmeleri, ödevleri yapmaları önem taşır.

 

Kadında Cinsel İsteksizlik

Kadınlarda cinsel isteksizlik çok yönlü yaklaşılması gereken bir durumdur. Bu durumun altından birçok farklı dinamik ve problemler çıkabilmektedir.

Kadının partnerine karşı olan yaklaşımı ve tutumu, aradaki iletişim cinsel isteksizlikte etki taşır. Eğer arada çatışmalı bir ilişki veya iletişimsizlik varsa bu durum kadında cinsel isteksizliğe sebep olabilmektedir. Kadının yetiştiği kültür ve almış olduğu eğitim de önemlidir. Kadın eğer cinselliğin yasak olduğu ve konuşulmadığı bir toplum içerisinde yetiştiyse ileride de cinselliğe karşı olan tutumu bu durumdan etkilenmektedir. Eksik cinsel eğitim ve bilgi sonucunda da kişiler bu tarz sorunlar yaşayabilmektedirler.

Stresli yaşam, hormonal dengeler, hamilelik gibi faktörler de bu durumun yaşanmasında etki taşır. Kadının geçmişte cinsel bir travmaya maruz kalması da ileride cinsel isteksizlik yaşamasına neden olabilir.

Nasıl çalışılabilir?

Kadında cinsel isteksizlik çalışırken sadece cinsel terapi veya sadece bireysel psikoterapi yeterli olmayabilir, bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmak gerekmektedir. Gerekli bazı durumlarda EMDR ile müdahale yapılabilmektedir. Ayrıca çift terapisi ile desteklenmesi gereken durumlar da olabilmektedir. Kişinin partneri ile birlikte gelmesi ilişki dinamiklerini çalışma açısından terapiye katkı sağlar.

M. Berk Karaoğlu

Uzman Klinik Psikolog- Aile Danışmanı- Cinsel Terapist

Özel Berk Karaoğlu Aile Danışma Merkezi


Geri
Eskişehir Web Tasarım