Erkekler Neden Erken Boşalır?

ERKEN BOŞALMA

        Denetimsiz boşalma olarak da bilinen, neredeyse her cinsel birleşme sırasında 6 ay boyunca cinsel eylemin en az %75’inin 1 dakikadan önce boşalma eğilimidir. Cinsel bozukluk tedavisi gören erkeklerin %35-40’ı bu sorunla karşılaşmaktadır. Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler genellikle penis vajinaya girmeden önce, vajinaya girme anında veya birleşme gerçekleştikten hemen sonra boşalma denetiminde güçlük çekmektedir. Yeni cinsel ilişkiye başlayacak olan, genç ve sosyokültürel düzeyi yüksek erkek, maskülen, sorumluluk bilinci yüksek, duygularını sağaltmakta güçlük çeken, cinsel birleşme konusunda bilgi ve tecrübe eksikliği olan erkeklerde daha sık görülebilmektedir. Penis ucunun hassaslık düzeyi de erken boşalmaya neden olabilmektedir. Bu sorunun yaşanmasında partnerlerin cinsel ilişkiye girme sıklığı, bulunulan ortam ve cinsel partnerin yeni olup olmama durumu da etkilemektedir. 1 kere denetimsiz boşaldıktan sonra tekrar bu durumu yaşayacağına dair kişinin kaygı duyması ile boşalma süresi daha da kısalabilir ve daha fazla denetimsiz boşalma anları yaşayabilir. Partnerini tatmin etme kaygısı ile kısır bir döngüye girer. Anksiyete ve kişilik yapısı ile de açıklanan bir olgu olduğu için bireyin bilişsel süreçlerine odaklanıp kişiyi tanıma, kişilik yapısını anlama, cinselliğe dair inançlarını görmek bizim için anlamlı olacaktır.

 

ERKEN BOŞALMA KRİTERLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULURKEN:

        Yaşam boyu veya edinsel (çevresel faktörler), yaygın veya durumsal olup olmadığı ve ağır olmayan-orta-ağır şeklinde değerlendirme yapılır.

Yaşam boyu: Kişi cinsel anlamda aktif olduğu andan beri bu problem vardır.

Edinsel: Bu bozukluğun kişinin herhangi bir cinsellik evresinden sonra başlaması

Yaygın: Belirli tür duruma, partnere veya uyarılmaya bağlı gerçekleşmeyen şekildedir.

Durumsal: Yalnızca uyarımlara, olaylara veya partnere bağlı olarak gerçekleşir.

Ağır olmayan: Penis vajinaya girdikten sonra 30 saniye veya 1 dakika içinde boşalma gerçekleşir.

Orta Derece: Penisin vajinaya girmesinden sonra 15-30 saniye içinde boşalmanın gerçekleşmesidir.

Ağır: Cinsel birleşimden önce, cinsel birleşim anında veya vajinaya girdikten sonra 15 saniye içinde boşalmanın gerçekleşmesi.

 

Merkezimizde Erken Boşalma Nasıl Çözülür?

        Öncelikle çift olarak gelinmesi anlamlı olacaktır. Çünkü her ne kadar erkeğin problemi gibi görünse de kadının da etkilediği durumlar olabilmektedir. Yaklaşık 8-12 seans arası bir süreci kapsar. Bu süreçte Bilişsel-Davranışçı terapi uygun görülmektedir. Yani hem zihinsel hem de davranış egzersizleri verilmektedir. Davranış egzersizleri içinde kegel ve sensitive focus gibi hem haz alıcı hem de genital bölge kaslarını kuvvetlendirici egzersizler verilmektedir. Ancak kişinin kişilik yapısı, çift ilişkisi, bakış açısı, yaşam biçimi bilgileri, cinsel öyküleri alınmalıdır. Genellikle erken boşalmanın cinsel terapi sürecinde iyileşme oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle çekinmeden bir uzmandan destek alınması anlamlıdır. Destek alınmadığında ilerleyen dönemlerde cinsel isteksizliğe ve sertleşme problemlerine yol açabilmektedir. Bu kısır döngüye girilebilmekte ve partnerde de isteksizlik görülmesi olasıdır. Bu nedenle ertelenmeden destek alınması önemlidir.

   

M. BERK KARAOĞLU

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG- AİLE DANIŞMANI

ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA MERKEZİ


Geri
Eskişehir Web Tasarım