Cinsellik Yaşarken Kadının Yaşadığı Vajinal Problemler

VAJİNİSMUS

Vajinismus, hem bedensel olarak hem de kadın genital organının dışının üçte birinin penisin içe giremeyecek ve cinsel birleşmenin mümkün olamayacağı şekilde kasılma yaşanmasıdır. Türkiye’de her 5 kadından birinde yaygın olarak görülen bir durumdur. Kasların cinsel birleşme esnasında kasılması istenmeyen bir reflekstir ve bu refleksle partnerini istemsizce ittirebilir. Bu nedenle sadece kadınları ilgilendiren bir sorun değildir, partneri de olumsuz etkileyebilir.

Bu durumu yaşayan kişi, korku ve ağrı hissedeceği düşüncesiyle genellikle bu sorunun hiç çözülemeyeceğini düşünür ve çaresiz hisseder. Önce tıbbi bir rahatsızlık olup olmadığını anlamak için bir kadın doğum uzmanına başvurulabilir. Eğer fizyolojik bir sorun yok ise cinsel terapiyle etkili sonuç alınabilir.

VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ

  • Cinsel ilişkiden kaçınmak/ korkmak
  • Cinsel ilişkinin ağrılı ve sancılı geçmesi durumu
  • Penis vajinaya girmeye çalışırken bacakların, bedenin ve vajina kaslarının kasılması sebebiyle girememesi,
  • Genital bölgeyi tanımamak, dokunamamak
  • Kadın doğum uzmanlarından çekinmek ve muayene olmaktan korkmak

 

   

Vajinadaki Kaslar Neden Kasılıyor?

Cinsellik, kültürümüzün de etkisiyle konuşmaktan çekindiğimiz ama bir o kadar önem verip anlam yüklediğimiz, gözlemleme yoluyla yeteri kadar bilgi ve tecrübe edinemediğimiz, kişilik ve düşünce yapımızdan etkilenen bir deneyimdir. Bunlarla birlikte aile yapımız, içinde bulunduğumuz toplumun düşünce yapısı ve yaşam tarzı, geçmişte yaşanan tecavüz ya da cinsel kötüye kullanıma dair travmalar, cinsellikle ilgili uç düşünceler, aşırı önem atfetme, beklentiler ya da kaçınma davranışları, katı dini düşünceler, partnerle yaşanan sorunlar cinsel mitler yani cinsellikle ilgili yanlış inanışlar geliştirmemize neden olabilmektedir.

Vajinismus ile ilişkili bazı cinsel mitler: 

Cinsel mitler, cinsellikle ilgili herhangi bilimsel bir dayanağı olmayan, toplumda kulaktan kulağa aktarılan ancak doğru olmayan abartılı ve yanlışlanabilir inançlardır.

“Cinsel ilişkiye girersem kızlık zarım patlar ve çok fazla kan akacağı için bayılabilirim.”

İlk cinsel birleşmede bakireliğe ve kızlık zarına fazla anlam yükleyip aşırı kan akacağını düşünmek yanlış olacaktır. Çünkü cinsel birleşme sırasında farklı ve istisnai bir durum olmadığı müddetçe durdurulamayacak şekilde kan akışı gerçekleşmez.

“Cinsellik canımı yakacak acı verici bir olaydır.”

Vajina esneyebilen bir yapıda olduğu için cinsel ilişki acılı ve sancılı olacaktır düşüncesi doğru değildir. Haz alma ve verme düşüncesi, kaygı ve korkunun önüne geçtiğinde ıslanma ve esneme kolaylıkla gerçekleşir.

“Eğer kadınlığımı veremezsem aldatılırım veya eşim benden boşanır.”

Eğer partnerimle cinsel ilişkiye girmezsem terk edilirim, aldatılırım, bu benim bir kusurumdur diye düşünmek zevk alma motivasyonunu kırar ve zorundalık duygusuyla kaygı ve korkuyu tetikler.

“Mastürbasyon ayıp ve kirli bir eylemdir.”

Mastürbasyon yapmak cinsel organımızı ve zevk noktalarımızı tanımamızı sağlar. Sağlığı bozan, ayıp veya kirli bir durum değildir, cinsellikle tanışmanın ilk basamağıdır. Bununla ilgili yanlış düşünceler cinsellikten keyif alınmamasına ve sonuç odaklı düşünmeye yol açar. Ancak cinsellikte odak zevk almak olursa çift için işlevsel bir deneyim olur.

 

MERKEZİMİZDE UYGULANAN YÖNTEMLER

Danışanların seanslara çift olarak gelmesini beklenir. Çünkü çiftlerin verilecek ödevleri birlikte yapmaları gerekmektedir. Seanslarda öncelikle düşünceleri, inançları ve mitleri değerlendirmekteyiz. Sonrasında ödevlerde, nefes ve gevşeme egzersizleri ile kasların kontrol edilebilir hale getirilmesini sağlamak, partnerin anlayışlı yaklaşabilmesi için gerekli bilgilendirme yapmak amaçlanır ve haz içerikli uygulamalar verilmektedir.

DESTEK ALINMAZSA NE OLUR?

Cinsellik hayatımızın her alanında etkisi olan, bir çeşit duygu dışavurumunu sağladığımız bir aktivitedir. Eğer bu duyguların aktarımını, paylaşımını sağlayamazsak iş hayatımıza, sosyal ilişkilerimize, evlilik ve aile yaşantımıza olumsuz bir şekilde yansıyabilir. Bir diğer önemli konu ise bu sorunu çevremizle paylaşmak yerine alanında uzman biriyle paylaşmaktır. Çünkü sorunun çözülme aşamasında veya sonrasında yakınların bu konularla ilgili sorular sorması, sorunun pekişmesine ve daha çok anlam yüklenmesine sebep olabilir bu da yaşanan kaygıyı arttırabilir ve tetikleyici bir unsur haline gelebilir. Bu nedenle Cinsel terapi alanında uzman kişilerle paylaşılması kişinin yararına olacaktır.

ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA MERKEZİ


Geri
Eskişehir Web Tasarım