Cinsel Fetişler

      Fetişizm, cansız bir nesnenin veya vücudun normalde cinsel çağrışım yapmayan bir bölgesinin kişiye tahrik edici gelmesidir. Fetişler kişinin kendisine veya karşısındaki kişiye zarar vermediği sürece cinsel hayatı renklendiren aktivite olarak görülmektedir. Fakat herhangi bir zarar söz konusu olduğunda cinsel yönelim bozukluğu olarak kabul edilir ve tedavisi gerekmektedir. Fetişizm çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Ayak Fetişizmi (Podophilia): Genellikle erkekler arasında yaygın olan bir fetiş türüdür. İlgi duydukları ayakları öpmek, yalamak, koklamak gibi arzuları vardır.

Dominasyon ve teslimiyet fetişi: Kontrol etmek, teslimiyet, bağlama gibi durumları içerir. Tüylü kelepçeler, kırbaçlar veya kişiyi yatağa bağlamaya kadar kişiden kişiye göre değişen çeşitli örnekleri vardır.

Irk Fetişizmi: Karşı cinsin ten, saç ve göz renklerinin kişide cinsel arzu yaratmasıdır.

Nekrofili Fetişizmi: Ölü bedenlere karşı haz duyma eğilimidir. Cinsel yönelim bozukluklarından bir tanesidir. Bazı nekrofili fetişizmine sahip olan insanlar cinayet işleme yoluna kadar gidebilirler. Bu yüzden hem kendileri hem karşısındaki kişiler için tehlikeli olmaktadır ve tedavi gerektirmektedir.

Balon Fetişizmi (Poppers): En değişik fetiş türlerinden bir tanesidir. Bu fetişe sahip olan insanlar balonun rengi, kokusu ve şişmesiyle tahrik olurlar.

Üniforma Fetişizmi: Karşı tarafın üniforma giymesine karşı duyulan cinsel hazdır. En çok görülen üniforma çeşitleri asker, hemşire, polis üniformalarıdır.

Şişman kadın Fetişizmi: Şişman kadınlara karşı cinsel haz duymaktır.

Koku Fetişizmi: Kişilerin ter, adet, idrar ve kadın iç çamaşırı gibi değişik kokulara karşı haz alması durumu.

Agalmatophilia: Plastik (şişme) kadınlara karşı cinsel ilgi duymak ve ilişki yaşama fetişizmidir.  

Kürk Fetişizmi: Kürklü kıyafetlere, hayvan kostümlerine karşı haz ve tatmin duyma durumu.

Saç Fetişizmi: Saça dokunmaktan hatta bakmaktan bile tatmin olma durumu.

Gıdıklama Fetişizmi: Gıdıklanan insan görünce veya kendinin gıdıklanmasından haz duyma şekli.

Deri Fetişizmi: Gerçek deriden oluşan eldiven, ayakkabı, çizme, etek gibi eşyalara karşı cinsel haz ve doyum yaşama hissi.

Faunoiphilia: Hayvanların çiftleşmesini izleme tarafından uyarılma durumu.

Sthenolagnia: Kaslı kişilere karşı duyulan cinsel haz.

Katoptronophilia (ayna fetişizmi): Aynaların karşısında cinsel ilişki yaşamaktan duyulan cinsel haz.

Piercing Fetişizmi: Yüz bölgesi, cinsel organlar veya vücudun diğer bölgelerinde olan piercingin cinsel istek uyandırması.

Ruj Fetişizmi: Erkeklerin rujlu kadınlara karşı haz duymasına denir. Genellikle kırmızı ruj erkeklerin en çok cinsel açıdan uyarıldığı ruj renklerinden biridir.

Sigara Fetişizmi(Capnolagnia): Karşısındaki kişinin sigara içmesinden tahrik olma durumu.

 

 

Psikolog M. Berk Karaoğlu

İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

 


Geri
Eskişehir Web Tasarım