SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: Cinsel Terapist kimdir?

Cevap: En az lisans düzeyinde ruh sağlığı alanında eğitim görmüş olan, kurumsal bir enstitüden cinsel terapi eğitimini alan ve bir çok vaka deneyimi ile birlikte süpervizyon almış olan kişilerdir.

 

Soru: Cinsel Terapi Nasıl Olur?

Cevap: Cinsel terapi süreci; normal bir psikolojik görüşme, aile görüşmeleri şeklinde gizliliğe çok fazla önem verilerek ancak yoğun olarak cinselliğin çekinilmeden konuşulması gereken danışanların yani çiftin verilen ödev, egzersiz ve çalışmaları aktif olarak uygulaması gereken bir süreçtir.  

 

Soru: Cinsel Terapi seanslarında gizliliğe dikkat ediliyor mu?

Cevap: Psikolog, Aile Danışmanı ve bir Cinsel Terapist olarak durumun ne kadar mahrem bir durum olduğunun farkındayız ancak geleceğiniz zaman içiniz tümüyle rahat olsun öncelikle görüşme odası düzeni, ses geçirmemesi, danışanın etiketlenmemesi gibi durumlar çok fazla dikkat ettiğimiz hassas olduğumuz konulardır.

 

Soru: Çok özel bilgilerimi anlatmak zorunda mıyım?

Cevap: Cinsel terapi süresince eğer altyapısı sağlam olan bir destek yöntemi ile sorunumuzu çözmek istiyorsak evet cinsel terapistin sorduğu özellikle cinsellik ile ilgili her türlü ayrıntıyı cinsel terapi seansları içinde konuşmak gerekmektedir.

 

Soru: Cinsel Terapi süresi ne kadardır?

Cevap: Vajinismus, Erken Boşalma, Sertleşme Sorunu, Ağrılı Cinsel Bozukluk,  Cinsel İstek azlığı gibi bir çok problemde seans süreleri değişebilmektedir ancak genel olarak 10 seans süren bir destek süreci vardır.

 

Soru: Cinsel terapi ücretleri nasıl olmaktadır?

Cevap: Öncelikle detaylı olarak sizi tanımak için birey veya aile görüşmesine gelmeniz gerekmektedir o görüşmede cinsel sorunumuzu konuştuktan  sonra varolan probleme göre hangi terapi çeşidinin yaklaşık kaç seans uygulanabileceği göz önüne alınarak önceden fiyat bilgisi verilecektir.

 

Soru: Cinsel Terapi için eşimi / partnerimi ikna edemiyorum ne yapmalıyım?

Cevap: Cinsel terapilerde konuşulacak konular ve sonrasında beraber uygulamanız gereken çalışmalar olduğu için eşinizle veya partnerinizle gelmeniz gerekmektedir. Cinsellik o kadar önemli bir olgudur ki partnerinize sadece cinsel açıdan değil ilişkinin daha tahammül edilebilir daha samimi, iletişime dayalı bir ilişki kurulabileceğini söyleyebilirsiniz. Eğer kafada soru işaretleri varsa çekinmeden bana ulaşabilirsiniz. Psk. M. Berk KARAOĞLU – [email protected]

 

 

Soru: Cinsel Terapilerde bilinçaltı teknikler, hipnoz, EMDR Terapisi psikanalitik bakış açısı vs. kullanılıyor mu?

Cevap: Cinsel terapilerde ihtiyaç dahilinde yapılandırılmış bir terapi protokolü dahilinde destekleyici bilinçaltı teknikler özellikle EMDR Terapisi ve psikodinamik yaklaşımlar da kullanılabilmektedir.

 

Soru: Uzun süredir ilişkiye giremiyoruz artık bu duruma alıştık gelmemize gerek var mı?

Cevap: Maalesef “öğrenilmiş bir çaresizlik” içinde bu duruma alışmışsınız ancak bu sizin kaderiniz değil 10 yıldır evliliklerinde ilişkiye giremeyen danışanlarımla 1-1.5 aylık bir cinsel terapi süreci sonrası söyledikleri en önemli cümle “ Sadece geride kalan 10 yıllık geçen süreye üzülüyorum  ama artık yeni bir perde açtım iyi ki gelmişiz."  Aile yaşantınız için çok önemli bir olgu olan cinselliği doyasıya yaşayın.

 

Soru: Aldatıldıktan sonra cinsel problemler yaşamaya başladım bu neden oluyor?

Cevap:  Aldatılma çok yoğun, karmaşık ve zor bir durumdur. Belli bir olaydan sonra yaşanan cinsel bozukluklara “sekonder  (ikincil) nedenlere bağlı cinsel bozukluk “diyoruz. Bir ruh sağlığı uzmanı tarafından bireysel veya aile görüşmelerine başlamanız en anlamlısı olacaktır.

 

Soru: Cinsel terapi seansları bittikten sonra ne yapıyoruz?

Cevap: Cinsel sorunumuz çözüldükten sonra ileri cinsel, seksoloji konuları veya aile içi diğer kalan konuların konuşulması önem taşımaktadır. Danışanların isteğine göre seanslara devam edilebilmektedir.

 

 

 M. Berk KARAOĞLU

Uzman Klinik Psikolog – Aile Danışmanı – Cinsel Terapist

 

  

NOT: Tüm cinsel problemler noktasında öncelikle ilgili bir uzman hekim tarafından kontrolden geçmeniz eğer tıbbi bir sıkıntı yoksa psikolojik noktalarda destek almak için bize başvurmanızı önemlidir.

 

 

Eskişehir Web Tasarım