SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: Cinsel Terapist kimdir?

Cevap: En az lisans düzeyinde ruh sağlığı alanında eğitim görmüş olan, kurumsal bir enstitüden cinsel terapi eğitimini alan ve bir çok vaka deneyimi ile birlikte süpervizyon almış olan kişilerdir.

 

Soru: Cinsel Terapi Nasıl Olur?

Cevap: Cinsel terapi süreci; normal bir psikolojik görüşme, aile görüşmeleri şeklinde gizliliğe çok fazla önem verilerek ancak yoğun olarak cinselliğin çekinilmeden konuşulması gereken danışanların yani çiftin verilen ödev, egzersiz ve çalışmaları aktif olarak uygulaması gereken bir süreçtir.  

 

Soru: Cinsel Terapi seanslarında gizliliğe dikkat ediliyor mu?

Cevap: Psikolog, Aile Danışmanı ve bir Cinsel Terapist olarak durumun ne kadar mahrem bir durum olduğunun farkındayız ancak geleceğiniz zaman içiniz tümüyle rahat olsun öncelikle görüşme odası düzeni, ses geçirmemesi, danışanın etiketlenmemesi gibi durumlar çok fazla dikkat ettiğimiz hassas olduğumuz konulardır.

 

Soru: Çok özel bilgilerimi anlatmak zorunda mıyım?

Cevap: Cinsel terapi süresince eğer altyapısı sağlam olan bir destek yöntemi ile sorunumuzu çözmek istiyorsak evet cinsel terapistin sorduğu özellikle cinsellik ile ilgili her türlü ayrıntıyı cinsel terapi seansları içinde konuşmak gerekmektedir.

 

Soru: Cinsel Terapi Süresi Ne Kadardır?

Cevap: Vajinismus, Erken Boşalma, Sertleşme Sorunu, Ağrılı Cinsel Bozukluk,  Cinsel İstek azlığı gibi bir çok problemde seans süreleri değişebilmektedir ancak genel olarak 10 seans süren bir destek süreci vardır.

 

Soru: Şehir dışından cinsel terapi için geleceğim nasıl olur?

Cevap: Şehir dışından gelenler için normal de olması muhtemel 10 seansı yoğunlaştırılmış olarak kurumumuzun anlaşmalı olduğu veya sizin kendinizin bulabileceği otel veya kiralık ev gibi rahat edebileceğiniz bir ortamda davranışçı egzersizleri uygulayıp tekrar seansa gelebileceğiniz bir terapi süreci danışanlarımıza sunulmaktadır. Yaklaşık 2-3 günlük bir yoğunlaştırılmış program içermektedir.

 

Soru: Cinsel terapi ücretleri nasıl olmaktadır?

Cevap: Öncelikle detaylı bir tanı değerlendirmesi için aile görüşmesine gelmeniz gerekmektedir o görüşmede cinsel sorunumuz belirlendikten sonra hastalığın durumuna göre size belli bir fiyat tarifesi üzerinden paket program sunulacaktır. Eğer paket programına dahil olursak ilk yaptığımız aile görüşmesi o pakete dahil olacak ve paket fiyattan indirim yapılarak düşülecektir.

 

Soru: Cinsel Terapi için eşimi / partnerimi ikna edemiyorum ne yapmalıyım?

Cevap: Cinsel terapilerde konuşulacak konular ve sonrasında beraber uygulamanız gereken çalışmalar olduğu için eşinizle veya partnerinizle gelmeniz gerekmektedir. Cinsellik o kadar önemli bir olgudur ki partnerinize sadece cinsel açıdan değil ilişkinin daha tahammül edilebilir daha samimi, iletişime dayalı bir ilişki kurulabileceğini söyleyebilirsiniz. Eğer kafada soru işaretleri varsa çekinmeden bana ulaşabilirsiniz. Psk. M. Berk KARAOĞLU – [email protected]

 

Soru: Vajinismus’un çözümü varmı?

Cevap: Vajinismus her ne kadar insanı, çiftleri umutsuzluğa sevkeden bir durum olsa da vajinismusun %100’ e yakın bir başarı şansı vardır. Daha önce her nasıl destek gördüyseniz görün umutsuzluğa kapılmadan tekrar alanında yetkin bir cinsel terapiste başvurmanızı öneririz.

 

Soru: Cinsel Terapilerde bilinçaltı teknikler, hipnoz, EMDR Terapisi psikanalitik bakış açısı vs. kullanılıyor mu?

Cevap: Cinsel terapilerde ihtiyaç dahilinde yapılandırılmış bir terapi protokolü dahilinde destekleyici bilinçaltı teknikler özellikle EMDR Terapisi ve psikodinamik yaklaşımlar kullanılabilmektedir.

 

Soru: Uzun süredir ilişkiye giremiyoruz artık bu duruma alıştık gelmemize gerek var mı?

Cevap: Maalesef “Öğrenilmiş bir çaresizlik” içinde bu duruma alışmışsınız ancak bu sizin kaderiniz değil 10 yıldır evliliklerinde ilişkiye giremeyen danışanlarımla 1-1.5 aylık bir cinsel terapi süreci sonrası söyledikleri en önemli cümle “ sadece geri de kalan 10 yıllık geçen süreye üzülüyorum  ama artık yeni bir perde açtım iyi ki gelmişiz”.  Aile yaşantınız için çok önemli bir olgu olan cinselliği doyasıya yaşayın.

 

Soru: Aldatıldıktan sonra cinsel problemler yaşamaya başladım bu neden oluyor?

Cevap:  Aldatılma çok yoğun, karmaşık ve zor bir travmatik durumdur. Belli bir olaydan sonra yaşanan cinsel bozukluklara “sekonder  (ikincil) nedenlere bağlı cinsel bozukluk “diyoruz. Bir ruh sağlığı uzmanı tarafından (psikolog, psikiyatrist) bireysel veya aile görüşmelerine başlamanız gerekmektedir.

 

Soru: Cinsel terapi seansları bittikten sonra ne yapıyoruz?

Cevap: Cinsel sorunumuz çözüldükten sonra ileri cinsel, seksoloji konuları veya aile içi diğer kalan konuların konuşulması önem taşımaktadır. Danışanların isteğine göre terapiler devam edebilir.

 

 

Psk. M. Berk KARAOĞLU

Psikolog – Aile Danışmanı – Cinsel Terapist

İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

 

 

 

Eskişehir Web Tasarım